Історія філармонії

Будівля

Споруда обласної філармонії, розташована на розі вулиць Леся Курбаса та Соломії Крушельницької, добре відома жителям обласного центру. Історія нашої будівлі почалася із таємниці.

Був оголошений конкурс на кращий проект будівлі, в якому здобув перемогу якийсь В.Мілковський, який запропонував доволі пристойну будівлю за досить помірковану ціну – 90000 ринських злотих.

Урочиста закладка будови відбулася 21 травня 1891 року.
ФОТО 1891 р. Закладання наріжного каменю.
Четвертий зліва – архітектор Юзеф Лапіцький

Будівництво йшло швидкими темпами. Його технічне керівництво здійснювали інженери М.Кучинський , Ю.Лапіцький та будівничий Я.Шпорек. І вже 22 листопада 1891 року було урочисте відкриття приміщення, хоч на той час був цілком готовий лише головний зал.

Після концерту на банкеті автор проекту розкрив своє інкогніто. Виявилось, що «Мілковський» – це був псевдонім інженера міської залізниці Юзефа Лапіцького.

Театр був споруджений у пишному еклектичному стилі, з чотириколонним портиком при вході, з куполом над наріжною частиною, з багатою ліпниною фасадів. Це була справді архітектурна окраса Станиславова.

Під час Першої світової війни у 1915-1916 роки за місто точилися жорстокі бої. Будинок зазнав значних руйнувань, в нього влучило кілька артилерійських снарядів. Більш, ніж на половину було зруйноване крило від нинішньої вулиці Леся Курбаса, дах пробитий у багатьох місцях, пошкоджені дерев’яні конструкції.

В 1924 році проведений проміжний ремонт внутрішніх приміщень. Для зручності глядачів була зменшена висота сцени і водночас поглиблена оркестрова яма. Зал був пофарбований в лагідні тони, ліпнина позолочена.

Ґрунтовна реконструкція театру відбулася протягом 1928-1929 років. Проект виготовив відомий на той час станиславівський архітектор С.Треля. Споруда відтоді набрала сухих конструктивістських рис. Зникли купол і портик, всі вікна стали прямокутними. Стіни були позбавлені пластичних прикрас, але з’явився масивний балкон. Зате була збільшена місткість залу, переоформлені балкони другого і третього ярусу, розширений балкон для публіки, проведена електрика і центральне опалення. Цей вигляд будинку зберігся донині.

Фото Руйнування Першої світової війни. Арх. Ю.Лапіцький
Фото 1930-ті рр. Будинок театру (Леся Курбаса,3). Арх. С.Треля

14 серпня 1987 року на стіні відкрили меморіальну табличку зі словами: «В цьому будинку в кінці XIX – на початку XX століття виступали корифеї українського театру Марія Заньковецька, Микола Садовський та оперні співаки зі світовим ім’ям Соломія Крушельницька та Олександр Мішуга».

У листопаді 2010 року відкрили добудову до приміщення філармонії вартістю – адміністративний корпус і сучасні звукоізольовані приміщення для репетицій.

 

Реконструкція та капітальний ремонт старого корпусу Івано-Франківської обласної філармонії – пам’ятки архітектури XIX століття проводили майже рік і завершили 20 грудня 2011 року. Повністю було відреставровано концертний зал, збільшили основну сцену і хол, створили малу залу на 70 глядачів, а також зберегли первісний вигляд «круглої» зали на другому поверсі.

Утворення філармонії

В 30-40-х роках минулого століття у музичному житті області сталися визначні події, які вплинули на розвиток культури краю:

• приїзд із Москви солістів Большого театру на чолі із славнозвісною балериною Ольгою Лепешинською,
• червні 1940 року жителі Станіслава познайомилися з мистецтвом Київського академічного театру опери і балету імені Т.Г.Шевченка, слухали опери «Запорожець за Дунаєм» та «Наталка-Полтавка» за участю славних співаків – М.Литвиненко-Вольгемут, І.Паторжинського, З.Гайдай, М.Донця. Серед диригентів того часу відзначилися Леонтій Крушельницький, Микола Колесса;
• з концертними виступами приїжджали такі визначні співаки, як Соломія Крушельницька, Модест Менцинський, Марія Сокіл, Михайло Голинський, Василь Тисяк, Роман Любинецький, Орест Руснак, піаністи Василь Барвінський, Тарас Шухевич, Антон Рудницький, Володимира Божейко, віолончеліст Богдан Бережницький та багато інших музикантів.

Історія філармонії пов’язана із заснуванням у 1940 році Гуцульського ансамблю пісні і танцю на ґрунті аматорських гуртків, а саме, Космацького сільського хору. Його засновниками й диригентами були Ярослав Барнич (1896-1967), Михайло Магдій та хореограф Ярослав Чуперчук (1911-2004).

Івано-Франківська обласна філармонія утворена 1 листопада 1940 року з метою проведення концертної діяльності в містах і районах області. Філармонія стала центром професійного музичного мистецтва на Прикарпатті.

За час існування директорами установи були В.Сегаль, П.Барчук, М.Воротняк, М.Коник, Я.Собко, В.Турянин, А.Савка. Нинішній директор обласної філармонії Василь Тимків призначений на посаду у 2015 році.

Слід згадати, що у різний час тут виступали славетні майстри української сцени: М.Заньковецька, М.Садовський, С.Крушельницька, М. Менцинський, Л.Курбас, Н.Ужвій, Г.Юра, А.Бучма, З.Гайдай, І.Паторжинський, І.Маланюк, І.Козловський, капела під орудою О.Кошиця; хормейстери: Я.Барнич, Б.Дерев’янко, М.Магдій, Б.Катамай, М.Гринишин, А.Кушніренко, І.Легкий, П.Князевич, В.Турянин;

диригенти: Н.Рахлін, С.Турчак, Д.Котко, М.Гобдич, М.Кацал, І.Пилатюк, К.Хагель, П.Маркс, В.Фогель, М.Скорик; скрипалі: І.Ойстрах, С.Кравченко, О.Горохов, О.Криса, Б.Которович, Л.Шутко, Б.Каськів; віолончелісти: М.Ростропович, О.Пірієв; піаністи: С.Ріхтер, О.Козаренко, Й.Ермінь, Е.Чуприк, О.Полянський, О.Козлов, Т.Кальмучин; баяніст В.Безфамільнов; кларнетисти: І.Мозговенко, Дж.Карананте; гобоїст Т.Войнович; саксофоніст О.Козлов; вокалісти: Д.Гнатюк, Є.Мірошниченко, Г.Ципола, А.Кочерга, А.Солов’яненко, М.Стеф’юк, В.Лук’янець, А.Шкурган, О.Гурець, Ф.Мустафаєв та ін..

У 1944 році при філармонії вже існував вокальний квартет і струнний квартет, які виконували твори українських та західно-європейських композиторів.

У 1972 році, як у більшості філармоній України, в Івано-Франківську було створено ВІА «Беркут» (керівники – піаніст і композитор Остап Савко, співак і композитор Микола Мозговий, Орест Дутко, Володимир Домшинський, Валерій Чикирис, Олександр Осадчий). У 1980-х функціонували концертні групи вокально-інструментального характеру «Співочі голоси» та «Пісня звеличує працю».

Упродовж 1985-1995 років у філармонії працюють: ВІА «Синевір» (керівник – В.Саньков), ансамбль «Верховинці» (керівник – Я.Бибик), фольк-синтез група «Галичина» (керівник – В.Домшинський), камерний ансамбль солістів «Класик модерн» (керівник – В.Павліковський).

У 2008 році був створений дует «Діалоги». З 2010 року артисти дуету Ігор Євенко (баян) та Надії Євенко (бандура) стали солістами-інструменталістами Івано-Франківської обласної філармонії.

У 2010 році було засновано тріо бандуристок «Пектораль» та квартет фаготистів «Бомбардіні» (художній керівник колективів – заслужений діяч мистецтв України В.Павліковський).

Естрадно-народні традиції філармонії продовжує вокально-інструментальний ансамбль «Любисток», заснований 2010 року (керівник В.Турянин).

В Івано-Франківській філармонії довгий час працювали співаки-солісти: заслужена артистка України Ірина Мокрецька, заслужений артист України Ярослав Крайник, народний артист України Володимир Пірус, народний артист України Михайло Кривень, концертно-камерна співачка Любов Клопотовська, Степан Чубинський, заслужені артистки України Ольга Велка, Наталія Шевченко.

У травні 2010 року Івано-Франківською обласною філармонією та Донецьким академічним державним театром опери та балету імені А.Солов’яненка за підтримки голови обласної державної адміністрації Михайла Вишиванюка започатковано культурно-мистецький проект «Схід-Захід». В рамках проекту в Івано-Франківському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені І.Франка у виконані балетної трупи Донецького академічного театру опери і балету відбулися балетні вистави «Пер Гюнт» Е. Гріга (хореографія народного артиста України Вадима Писарєва) та «Тисяча і одна ніч» Ф. Амірова (хореографія Євгенії Хасянової), в лютому 2011 року спільно з симфонічним оркестром Івано-Франківської обласної філармонії відбулась прем’єра балету М.Скорульського за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» (диригент – заслужений артист України Віктор Олійник). Також Івано-Франківська обласна філармонія презентувала концерти колективів філармонії в містах Донеччини (Маріуполь, Донецьк, Горлівка, Вугледар).

15 вересня 2017 року Івано-Франківській обласній філармонії присвоєно ім’я Іри Маланюк. Це – честь для нас і ми з гордістю носимо це ім’я.

Нині у Івано-Франківській обласній філармонії імені Іри Маланюк функціонують такі колективи: академічний камерний оркестр «Harmonia Nobile» (художній керівник та концертмейстер – народна артистка України Наталія Мандрика), академічний симфонічний оркестр (художній керівник та головний диригент – Сергій Черняк), струнний ансамбль «Quattro Corde» (художній керівник та солістка – Анжела Приходько), джаз квінтет «Art Prestige» (художній керівник – Арсен Бучинський), ансамбль народної музики «Бревіс» (художній керівник – заслужений артист України Ярослав Бибик), ансамбль саксофоністів (художній керівник – Мирослав Пасічняк), дует бандуристок, концертний ансамбль «Будьмо» (художній керівник – Ростислав Коваль) та балетна школа (студія) (художній керівник-директор – заслужений діяч мистецтв України Володимир Павліковський); солісти вокалісти філармонії – Олександр Семчук, Ольга Яловенко, Оксана Кречко, Ірина Ключковська, Оксана Романюк та Василь Михайлович; концертмейстери: Ольга Павлюк-Цимбрикевич, Ольга Банашек та Владислав Пірус.

Догори